LOGO

دانشنامه مهندسی مواد
مواد.ریخته گری.متالورژی.جوشکاری
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

اکسید روی

 

فلز روی با وزن اتمی 38/65 و نقطه جوش 907 درجه سانتیگراد و با شماره 30 در جدول تناوبی عنصری به رنگ سفید مایل به آبی(تقریبا نقره ای) می باشد. روی یک فلز دوظرفیتی است که پنج ایزوتوپ دارد. روی در طبیعت به صورت کربنات می باشد که پس از عمل فلوتاسیون به اکسید روی ناخالص درمی آید. اکسید روی اغلب با سایر عناصر مخصوصاٌ سرب و کادمیم، آهن و مس همراه است.

کسید روی ماده ای است به رنگ سفید که بلور آن بصورت شش وجهی و وزن مخصوص آن 606/5 است و در 1800 درجه سانتیگراد شروع به تصعید می کند ولی نقطه جوش آن 1975 درجه سانتیگراد گزارش شده است. اکسید روی خالص در اثر گرما برنگ زردرنگ درمی آید ولی پس از سردشدن دوباره سفید می شود. اکسید روی عمده ترین ترکیب روی از نظر تجارت است و برای تهیه آن روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

بانک اطلاعات مواد

روشهای تهیه اکسید روی

اکسیدروی را از سنگ معدن به روشهای مختلفی می توان تهیه نمود که به شرح زیر می باشد:

1- روش تهیه مستقیم

2- روش تهیه غیرمستقیم

در روش غیرمستقیم کنستانتره روی را که از عمل فلوتاسیون کربنات روی بدست می آید و دارای 54 درصد روی می باشد را با ذغال کک مخلوط نموده و سپس با نوارهای نقاله مخصوص به کوره های ذوب انتقال می دهند. حرارت کوره های ذوب تا حدود 1200 درجه حرارت می باشد و روی به صورت بخار به کندانسورها هدایت می شود و در آنجا به صورت ذوب درمی آید و سپس به قالبهای شمش گیری هدایت می شود که فرمول آن بدین صورت می باشد:

Zno+ CO    ---------►   Zn   +   CO2 

پس از بدست آمدن شمش روی آنها را به قسمت دوم انتقال می دهند. قسمت دوم بیشتر به روش فرانسوی موسوم است. در این روش مجددا فلز روی را  1100 درجه حرارت می دهیم پس از ذوب روی شروع به بخار شدن می کند که پس از بخار توسط هواکشهای مخصوص به کانال اکسیداسیون هدایت و در آنجا به اکسیدروی تبدیل می شود. سپس در کانالهای خنک کننده حرارت خود را از دست می دهد و به فیلترهای و بونکرها جهت هدایت و بسته بندی منتقل می گردد.

اکسید روی عمدتاً در صنعت لاستیک سازی استفاده می شود و باید میزان ناخالصی های مس و منگنز و آهن موجود در آن به حداقل رسیده باشد.

اکسید روی در صنایع لاستیک، سرامیک و رنگینه های فلورسان مصرف می گردد. بعلاوه مصرف

اکسید روی در تهیه مواد شیمیایی دیگر چه معدنی و چه آلی در حال افزایش است.

مصارف زیاد اکسیدروی مربوط به عایق بودن آن در مقابل جریان الکتریسیته و هدایت ظرفیت

 حرارتی زیاد، خاصیت چسبندگی خوب، قدرت پوشش عالی، مقاومت کافی در مقابل اشعه مخصوصاً اشعه ماوراء بنفش و داشتن ثابت دی الکتریک متوسط آن است. اکسیدروی تهیه شده به روش غیرمستقیم معمولاً دارای خلوص بالاتر و دانه

بندی خوبی است که برای صنایع لاستیک دانه بندی ریز کروی  و برای رنگ غیرکروی مطلوب است. اکسیدروی تولید کارخانه پارس اکسید پرتو که با سیستم الکترولیز تهیه می شود دارای بالاترین درجه خلوص است.  

شرکت پارس اکسید پرتو با تولید بیش از 5000 تن از این محصول در سال تامین کننده اکسیدروی بسیاری از صنایع لاستیک سازی کشور است و حدود 60% از کارخانجات لاستیک سازی نیاز خود را توسط این شرکت تامین می کنند.

اکسیدروی در صنعت لاستیک سازی نقش شایانی داشته و یکی از معمول ترین فعال کننده ها است و سبب کاهش زمان پخت شده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. و در ضمن فعال کنندگی مقاومت حرارتی را نیز افزایش می دهد.

 اکسیدروی تولید این کارخانه در صنایع لعاب کاشی کشور نیز نقش قابل توجهی دارد و سبب گدازآوری، براقیت لعاب و پوشش دهندگی مواد می باشد.


دسته بندی : فلزات غیرآهنی
درباره ما

محسن شمس ٍ این وب سایت برای اطلاع رسانی دانشجویان رشته ریخته گری، متالورژي و مواد طراحی شده است.

ایمیل : shams0037@gmail.com
banner 240x200px